1. מהי שיטת הניקוד בתחרויות, על מה פוסלים ובאופן כללי פרטיים טכניים על מסלולים?

 

נתחיל מזה שהמנצח במקצה אג'יליטי או קפיצות, יהיה הכלב שיעבור את המסלול בצורה הנקוויה ביותר והמהירה יותר, בסדר חשיבות זה. כלומר קודם כל חשוב שלא יהיו נקודות עונשין ואז הזמן משוכלל. לצורך הדוגמה הכלב המהיר ביותר במקצה לא יזכה אם יש לו נקודות עונשין, לא ינצח הכלב עם המסלול הנקי ללא נקודות עונשים והזמן השני המהיר ביותר.
ישנן נקודות עונשין וישנה פסילה. נקודות עונשין מתקבלות על כל הפלה של מכשול, אי נגיעה בנקודות המגע, או סירוב למכשול. פסילה מתקבל מלקיחה של מתקן לא בסדר הנכון, בריחה מהמסלול, או שלושה סירובים.


2. האם קיים הבדל בתחרויות בין נוהגים גברים/נשים ובין כלבים זכרים/נקבות כמו בענפי ספורט אחרים?

 

אין הבדל בין זכרים ונקבות או נשים וגברים. כולם רצים באותם מקצים, ולא פעם ראינו נשים על הפודיום במקומות הראשונים בתחרויות עולמיות. למעשה נפוץ יותר לראות נשים בספורט האג'יליטי יותר מגברים.


3. איך מחלקים כלבים לפי מקצים? מה מגדיר כל כלב לאיזה קטגוריה נכנס?

החלוקה נעשית לפי גובה הכלב (מהריצפה עד השכמות). מקצה הקטנים עד גובה 35 ס"מ, 35-42.99 ס"מ למקצה הבינוניים, מעל 43 ס"מ למקצה הגדולים.


4. מהם הגופים הרשמיים האחראים על האג'יליטי בעולם ובישראל?

ישנם מספר אירגונים שאחראים על אג'יליטי, בתלות במדינת המקור. האירגון הגדול ביותר הינו אירגון ה-FCI, שתחתיו אנו פועלים גם בארץ. עם זאת חשוב לציין שתחת הFCI ישנם בעצם התאחדויות לכלבנות בתלות במדינה, כגון הה"יל בארץ.


5. כמה מפותח התחום בישראל בהשוואה לעולם?

יש לנו עוד ה-מ-ו-ן עבודה :)


6. כמה רחוק אפשר להגיע ברמה המקצועית עם כלבים מעורבים לעומת גזעיים?

אין קשר בין מקצועיות לכלב מעורב. התחרות היחידה שכלבים לא יכולים להשתתף בה היא אליפות העולם תחת הFCI, אבל למשל באליפות אירופה הפתוחה בהחלט משתתפחם כלבים מעורבים. גם בארץ כל הדלתות פתוחות בפני כלבים מעורבים.


7. האם יש גזעים מסוימים שאסור להם להשתתף בתחרויות?

בארץ כלבים המוגדרים כלבין מסוכנים לא רשאים להשתתף בתחרויות.


8. האם יש הגבלת גיל (מינימלית ומקסימלית) שאוסרת השתתפות בתחרויות גם של הכלבים וגם של הנוהגים?

 

כלבים יכולים להגיע להיבחן במבדק התאמה לאג'יליטי בארץ החל מגיל 15 חודשים, ורשאים להיבחן במבחן A. החל מרמה A1 הכלב חייב להיות מעל 18 חודשים. אין הגבלת גיל מקסימלית.

אין הגבלת גיל לנוהגים.


אג'יליטי מישהו לרוץ איתו
אג'יליטי מישהו לרוץ איתו